Summer 2018 Class Listing
Physical Education Visit Department Website


Course Prefix

Results Filters


CRN Course Sec Seats Title Days Times Instructor Loc Class Info
12089 KNES 1A 01L WL: 10 Novice SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-01:50 PM Mary Donahue POOLE
12138 KNES 1A 61 19 Novice Swimming M·W···· 07:00 PM-08:50 PM Christian May POOLE
12150 KNES 1C 01 5 Intermediate SwimmingView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Richard Roesky POOLM
12137 KNES 1C 61 WL: 10 Intermediate SwimmingView Footnote ·T·R··· 07:00 PM-08:50 PM Christian May POOLE
12151 KNES 1D 01 5 Advanced SwimmingView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Richard Roesky POOLM
12135 KNES 1D 61 7 Advanced SwimmingView Footnote ·T·R··· 07:00 PM-08:50 PM Christian May POOLM
12149 KNES 2A 01 4 Aerobic SwimmingView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Richard Roesky POOLM
12228 KNES 2A 61 5 Aerobic Swimming ·T·R··· 07:00 PM-08:50 PM Christian May POOLE
12446 KNES 5A 01 WL: 8 Indoor CyclingView Footnote M·W···· 08:00 AM-09:50 AM Rachel Catuiza PE14
12227 KNES 5A 61 22 Indoor Cycling ·T·R··· 05:00 PM-06:50 PM Christian May PE14
12447 KNES 5B 01 16 High Intensity Indoor Cycling M·W···· 08:00 AM-09:50 AM Rachel Catuiza PE14
12099 KNES 11A 01 11 Cardio KickView Footnote M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Rachel Catuiza PE15
12155 KNES 15C 01 15 Total FitnessView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Anthony Santos PE11LE
12158 KNES 15C 02 8 Total FitnessView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:50 PM Anthony Santos PE11LE
12223 KNES 15C 03 2 Total FitnessView Footnote M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Jason Damjanovic PE610
12448 KNES 15C 04 10 Total Fitness MTWR··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
12084 KNES 15C 61 9 Total FitnessView Footnote M·W···· 02:00 PM-03:50 PM Jason Damjanovic PE610
12085 KNES 15E 01 17 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Jason Damjanovic PE610
12086 KNES 15E 02 8 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote M·W···· 02:00 PM-03:50 PM Jason Damjanovic PE610
12104 KNES 15E 03 10 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Scott Hertler PE11LE
12159 KNES 15E 05 7 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:50 PM Anthony Santos PE11LE
12222 KNES 15E 06 13 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Jason Damjanovic PE610
12101 KNES 15EX 01 WL: 9 Cardiovascular and Strength TrainingView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:45 AM Dawnis Guevara PE11LE
12077 KNES 16A 01 13 Fit CampView Footnote MTWR··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
12076 KNES 19A 01 15 Strength DevelopmentView Footnote MTWR··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
12103 KNES 19A 02 3 Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Scott Hertler PE11LE
12154 KNES 19A 03 15 Strength DevelopmentView Footnote M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Anthony Santos PE11LE
12157 KNES 19A 04 17 Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:50 PM Anthony Santos PE11LE
12102 KNES 19AX 01 WL: 9 Strength DevelopmentView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:45 AM Dawnis Guevara PE11LE
12080 KNES 19D 01 13 Training for Muscular EnduranceView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Rachel Catuiza PE15
12079 KNES 19E 02 20 Body SculptingView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Rachel Catuiza PE15
12083 KNES 19G 02 13 Core Conditioning M·W···· 12:00 PM-01:50 PM Jason Damjanovic PE610
12370 KNES 19G 04 18 Core Conditioning M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Rachel Catuiza PE15
12174 KNES 22A 63 WL: 8 Hatha Yoga M·W···· 06:00 PM-07:50 PM Kelly Simons PE14
12173 KNES 22B 61 WL: 7 Yoga for Relaxation M·W···· 06:00 PM-07:50 PM Kelly Simons PE14
12105 KNES 25A 01 18 Stretching ·T·R··· 08:00 AM-09:50 AM Scott Hertler PE14
12148 KNES 25A 02 6 Stretching ·T·R··· 12:00 PM-01:50 PM Richard Roesky PE14
12147 KNES 25B 01 4 Active Isolated Stretching ·T·R··· 12:00 PM-01:50 PM Richard Roesky PE14
12106 KNES 31A 01 12 Beginning Badminton M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Scott Hertler PE21W
12107 KNES 31B 01 9 Intermediate Badminton M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Scott Hertler PE21W
12125 KNES 31BX 61 7 Intermediate Badminton M·W···· 06:00 PM-08:40 PM Mark Landefeld PE21W
12126 KNES 31CX 61 2 Advanced Badminton M·W···· 06:00 PM-08:40 PM Mark Landefeld PE21E
12152 KNES 32A 01 10 Beginning Tennis M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Kelly Simons T-CRTE
12225 KNES 32A 01L WL: 10 Beginning Tennis ·····S· 08:00 AM-10:50 AM Richard Roesky T-CRTE
12175 KNES 32A 61 20 Beginning Tennis ·T·R··· 06:00 PM-07:50 PM Kelly Simons T-CRTE
12153 KNES 32B 01 4 Advanced Beginning Tennis M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Kelly Simons T-CRTE
12226 KNES 32B 01L 8 Advanced Beginning Tennis ·····S· 08:00 AM-10:50 AM Richard Roesky T-CRTW
12176 KNES 32B 61 9 Advanced Beginning Tennis ·T·R··· 06:00 PM-07:50 PM Kelly Simons T-CRTW
12381 KNES 32C 03 2 Intermediate Tennis M·W···· 10:00 AM-11:50 AM Kelly Simons T-CRTE
12177 KNES 32C 61 5 Intermediate Tennis ·T·R··· 06:00 PM-07:50 PM Kelly Simons T-CRTE
12139 KNES 39A 01 7 Volleyball Level 1 ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Sarah Wallace PE21W
12140 KNES 39B 01 8 Volleyball Level 2 ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Sarah Wallace PE21W
12457 KNES 39C 01 8 Volleyball Level 3 ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM Sarah Wallace PE21W
12141 KNES 45 61Z WL: 10 Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
12456 KNES 45 65Z 30 Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Arden Kragalott ONLINE OL
12181 KNES 52 61Z 8 Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OL
12445 KNES 52 65Z 29 Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OL
12100 KNES 54 61Z 15 Introduction to Sport in SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Dawnis Guevara ONLINE OL
12262 KNES 77X 65R WL: 10 Special Projects in Physical EducationView Footnote ·····S· 08:30 AM-02:20 PM Dawnis Guevara TBA
12481 PE 4XX 01 17 High Intensity Strength Development for AthletesView Footnote MTWRF·· 06:00 AM-07:30 AM Kulwant Singh FLDS
12146 PE 4XX 02 37 High Intensity Strength Development for AthletesView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:15 AM Erick Raich FLDBB
LAB ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM
12483 PE 4XX 03 20 High Intensity Strength Development for AthletesView Footnote MTWRF·· 06:00 AM-08:15 AM Kulwant Singh FLDS
12556 PE 4XX 04 18 High Intensity Strength Development for AthletesView Footnote M·W···· 09:00 AM-11:50 AM Megan Kravets FLDSB
12490 PE 32H 01 11 Offensive Football TechniquesView Footnote MTWR··· 03:00 PM-06:20 PM Anthony Santos ST-FLD
12488 PE 32I 01 12 Defensive Football TechniquesView Footnote MTWR··· 03:00 PM-04:30 PM Aidan Campion ST-FLD
LAB MTWR··· 03:00 PM-04:30 PM Anthony Santos
11702 PE 32J 01 33 Water Polo TechniquesView Footnote ·TWR··· 08:30 AM-12:10 PM Danielle Altman POOLDW
11649 PE 32K 01 17 Basketball TechniquesView Footnote MTW···· 04:00 PM-05:50 PM Jason Damjanovic PE21W
12621 PE 32K 63 26 Basketball TechniquesView Footnote ·T·R··· 07:30 PM-10:20 PM Michael Allen PE21E
12114 PE 32LX 01 13 Volleyball TechniquesView Footnote MTWR··· 07:00 AM-08:15 AM Dawnis Guevara PE21W
12470 PE 32MX 01 12 Soccer TechniquesView Footnote MTWR··· 12:30 PM-02:30 PM Rusty Johnson FLDS
10882 PE 32N 01 19 Track and Field TechniquesView Footnote MTWR··· 06:00 AM-07:15 AM Nick Mattis ST-TR
10175 PE 32N 02 25 Track and Field TechniquesView Footnote ·TWR··· 08:30 AM-12:20 PM Nick Mattis ST-TR
12458 PE 32P 01 18 Techniques of SwimmingView Footnote MTWR··· 05:30 AM-06:50 AM Danielle Altman POOLW
11177 PE 32P 02 37 Techniques of SwimmingView Footnote ·TWR··· 08:30 AM-12:10 PM Danielle Altman POOLDW
12143 PE 32SX 01 18 Women's Soccer TechniquesView Footnote ·T·R··· 09:00 AM-09:50 AM Cheryl Owiesny PE610
LAB ·T·R··· 10:00 AM-11:50 AM FLDS
12144 PE 32SX 55 2 Women's Soccer TechniquesView Footnote MTWR··· 06:00 AM-07:15 AM Cheryl Owiesny FLDS
12119 PE 39MX 01 33 Intercollegiate Men's SoccerView Footnote MTWR··· 02:00 PM-04:05 PM Rusty Johnson FLDS
12472 PE 39MX 02 9 Intercollegiate Men's SoccerView Footnote MTWRF·· 02:00 PM-04:30 PM Rusty Johnson FLDS
12145 PE 39WX 01 21 Intercollegiate Women's SoccerView Footnote MTWR··· 11:30 AM-01:35 PM Cheryl Owiesny FLDS
12480 PE 39WX 02 10 Intercollegiate Women's SoccerView Footnote MTWRF·· 11:00 AM-01:30 PM Cheryl Owiesny FLDS
12491 PE 40X 02 23 Intercollegiate FootballView Footnote MTWR··· 03:00 PM-04:50 PM Anthony Santos ST-FLD
12493 PE 40X 03 15 Intercollegiate FootballView Footnote MTWR··· 03:00 PM-06:00 PM Anthony Santos ST-FLD
12489 PE 40X 61 23 Intercollegiate FootballView Footnote MTWR··· 05:00 PM-06:00 PM Anthony Santos ST-FLD
12179 PE 41X 01 36 Intercollegiate Water PoloView Footnote MTWR··· 09:00 AM-11:05 AM Danielle Altman POOLW
12116 PE 42WX 01 24 Intercollegiate Women's VolleyballView Footnote MTWR··· 12:30 PM-02:35 PM Dawnis Guevara PE21E
12469 PE 42WX 02 10 Intercollegiate Women's VolleyballView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-03:00 PM Dawnis Guevara PE21W
12479 PE 43X 02 12 Intercollegiate Cross Country (Men and Women)View Footnote MTWRF·· 08:00 AM-10:30 AM Nick Mattis ST-TR
12599 PE 43X 03 32 Intercollegiate Cross Country (Men and Women) MTWRF·· 08:00 AM-09:30 AM Nick Mattis ST-TR
12620 PE 99 61 78 Orientation to AthleticsView Footnote MTWRF·· 08:00 PM-10:10 PM Mark Landefeld ADM119
12619 PE 99 62 50 Orientation to Athletics MTWR··· 08:00 PM-10:40 PM Mark Landefeld ADM119
12618 PE 99 63 50 Orientation to Athletics MTWR··· 08:00 PM-10:40 PM Mark Landefeld ADM119
12617 PE 99 64 50 Orientation to AthleticsView Footnote MTWRF·· 08:00 PM-10:10 PM Mark Landefeld ADM119

Please check MyPortal for the most current class seat availability.

Back to Top