The Classified Senate is comprised of five Officers, a DASB representative, and Senators, with each Senator representing an area of focus. In addition, the Classified Senate supports other committees and shared governance needs by recruiting, nominating and confirming volunteers that may or may not be part of the Classified Senate.

We meet on the 2nd and 4th Tuesday of every month from 2:00-3:30pm. Our meetings are open to the public. In addition, we hold General Membership meetings every quarter. See our Events Calendar for meeting times and locations.

  • Executive Committee

    Grey clip art silhoutte

    President

    Heidi King

    Sushini Chand

    President-Elect

    Sushini Chand


    Grey clip art silhouette

    Secretary

    Sarah Wallace

    Grey clip art silhouette

    Treasurer

    Tracy Chung-Tabangcura


    Iman Seale

    Communications Officer

    Iman Seale

     
     
  • Areas of Focus

    Equity and Engagement

    The Equity and Engagement area of focus has representation on the following shared governance committees:

      • District Diversity and Equity Advisory Committee
      • Human Resources Advisory Committee
      • Equity Action Council

      

    Executive committee lead: Iman Seale

       

    blank

    Senator Lead

    Vacant

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Sasha Bostick

    Deborah Armstrong

    Senator Designee

    Deborah Armstrong

    Maritza Arreola

    Senator Designee

    Maritza Arreola


    Planning and Budgeting

    The Planning and Budgeting area of focus has representation on the following shared governance committees:

      • Instructional Planning and Budget Team
      • Student Services Planning and Budget Team
      • Administrative Planning and Budget Team
      • District Budget Advisory Committee

       

    Executive committee lead: Sushini Chand

       

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Keri Kirkpatrick

    Vins Chacko

    Senator Lead

    Vins Chako

    Angelica Strongone

    Senator Lead

    Angelica Strongone

    Lisa Kirk

    Senator Lead

    Lisa Kirk


    Operational and Facilities

    The Operational and Facilities area of focus has representation on the following shared governance committees:

      • College Planning Committee
      • Campus Center Advisory
      • Campus Facilities

       

    Executive committee lead: Tracy Chung-Tabangcura

       

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Adam Contreras

    David Kobata

    Senator Lead

    David Kobata

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Dana Kennedy

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Chanel Huynh


    Student Services and Technology

    The Student Services and Technology area of focus has representation on the following shared governance committees:

      • Technology Committee
      • Educational Technology Advisory Committee
      • Guided Pathways

       

    Executive committee lead: Sarah Wallace

        

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Adriana Garcia

    Alex Harrell

    Senator Lead

    Alex Harrell

    Chrissy Parker

    Senator Lead

    Chrissy Parker

    Laura Hiler

    Senator Lead

    Maria Hernandez

  • Standing Committees

    Tracy Chung-Tabangcura

    Professional Development Committee


    Kathy Munson

    Equity, Inclusion and Recognition Committee


    Kathy Munson

    Mentorship and Advisory Group

        

Back to Top