Department Chairs by Division

Academic Services / Learning Resources

Department Chairperson
Curriculum Erik Woodbury
Curriculum Toño Ramirez
Library Tom Dolen
Professional Development Dawn Lee Tu
Tenure Mary Bennett

Biological, Health & Environmental Sciences

Department Chairperson
Biology Jason Bram
Environmental Studies Vacant
Health Tech Maureen Miramontes
Med Lab Tech Patricia Buchner
Nursing Catherine Hrycyk

Business, Computer Science & Applied Technologies 

Department Chairperson
Accounting Michael Gough
Auto Tech Dave Capitolo
Business Emily Garbe
Business Michele Fritz (scheduler)
Design & Manufacturing Technologies Mike Appio
Real Estate Mike Gough
CIS Mary Pape

Counseling & Advising Center

Department Chairperson
Counseling Patty Guitron

Creative Arts

Department Chairperson
Art Marco Marquez
Dance/Theater Warren Lucas
Film/TV Susan Tavernetti 
Music Ilan Glasman
Photography Diane Pierce

Disability Support Programs & Services

Department Chairperson
Adapted Physical Ed Vacancy
Disability Support Services (DSS) & Educational Diagnostic Center (EDC) Vacancy
HOPE De Anza Monica Sheirich

Equity & Engagement

Department Chairperson
Office of Equity, Social Justice & Multicultural Education Vacancy 
Student Success & Retention Services (SSRS) Alicia Cortez
Student Success Center Diana Alves de Lima (Co-Director)
Vasconcellos Institute for Democracy in Action (VIDA) Cynthia Kaufman
Learning In Communities (LinC) Anu Khanna
Learning In Communities (LinC) Kristin Skager
Honors Program Mehrdad Khosravi

Intercultural/International Studies

Department Chairperson
African American Studies Julie Lewis
Asian American Studies Michael Chang
Chicanx/Latinx Studies Juan Gamboa
French Edmundo Norte
German Vacancy
Hindi Vacancy
Intercultural studies Edmundo Norte
International Peace & Justice Studies Veronica Neal
Japanese Edmundo Norte
Korean Edmundo Norte
Mandarin Hua-Fu Liu
Persian Edmundo Norte
Russian Vacancy
Sign Language Edmundo Norte
Spanish Carmen Lizardi- Folley
Vietnamese Edmundo Norte
Women’s Studies Marc Coronado
Division Scheduler Anu Khanna

Language Arts

Department Chairperson
ESL Maria Marin (Chair & Scheduler)
English Roseanne Quinn (Chair)
English Lydia Hearn (Scheduler)
Journalism & Mass Communication Cecilia Deck
Reading Kristin Skager
Communication Studies Russell Hong (Chair)
Communication Studies Brandon Gainer (Co- Chair/ Scheduler)

Physical Ed/Athletics

Department Chairperson
Athletics Kulwant Singh ( Athletic Director)
Athletics Danielle Altman (Assistant Athletic Director)
Athletics Nick Mattis (Assistant Athletic Director)
Physical Ed  Vacancy

Physical Science/Math/Engineering

Department Chairperson
Astronomy Sherwood Harrington
Chemistry Erik Woodbury
Engineering Vacancy
Geology Chris DiLeonardo
Math/Stats Mehrdad Khosravi 
Meteorology Terrence Mullens
Physics David Newton

Social Sciences & Humanities

Department Chairperson
Administration Of Justice James Suits
Anthropology Ameeta Singh Tiwana
Child Development and Education Li Wei Sun
Economics Monika Thomas (Fall)
Economics Ravjeet Singh (Winter, Spring)
Geography Purba Fernandez
History Carol Cini
History Ben Kline (scheduling)
History Wendy White
Humanities Sal Breiter
Humanities Lori Clinchard
Paralegal Studies Terry Ellis
Philosophy Toño Ramirez
Political Science Jim Nguyen
Sociology Jennifer Myhre
Psychology Charles B. Ramskov
Psychology Shannon Hasset
Back to Top