2018-2019 Membership

Meetings are the 4th Tuesday of each quarter from 2:00 PM – 3:00 PM

Members

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair, Associate Vice President, College Operations
Pam Grey 8209
District Representative -Associate Director, Facilities & Operations Richard Roodbeen 5437
Faculty Member Carol Cini 8305
Faculty Member
Mary Sullivan 8733
Classified Senate Member TBD  
Classified Senate Member
TBD  
Classified Senate Member TBD  
DASB Representative

Takuto Ueda

Alexander Reinhart/Alternate

 
Administrator Susan Cheu 8976

Invited Guests

   
Director, Campus Center Patrick Gannon 8516
DSPS Representative Marilyn Booye 8407
Director, Health Services
Mary Sullivan 8733
Assistant Chief of Police Daniel Acosta 8919
Manager, College Operations Manny DaSilva 5536
Supervisor, Grounds Joe Cooke 8832

 

Membership 2017-2018

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Pam Grey 8209
District Representative (1)    
Associate Director, Facilities & Operations Jennifer Mahato 6178
College Representative (1)    
Administrator (1) Susan Cheu 8976
Faculty Members (2)    
Auto Tech, Faculty Bill Wishart 5381
Director, Health Ed & Wellness Mary Sullivan 8486
 Classified Members (3)    
Environmental Studies Tech Diana Martinez 5446
Biology Lab Tech Lidia Burlanescu 8525
Vacant TBD  
Student Representative    
Student DASB TBD  

Invited Guests 2017-2018

Patrick Gannon, Director, Campus Center
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, College Operations
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
Tina Lockwood, Furniture, Fixt & Equip Coord
Tim Shively, Faculty 

Membership 2016-2017

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Pam Grey 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Susan Cheu  8976
Faculty Members (2) Mary Sullivan  8486
  Lisa Markus  8508
 Classified Members (3) Diana Martinez  5446
Vacant    
 Student Representative Chi Tran  

Invited Guests 2016-2017

Patrick Gannon, Director, Campus Center
Mary Sullivan, Director, Health Ed & Wellness
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, Custodial Operations
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
John Walton, Faculty
Alex Swanner, Librarian
Tina Lockwood, Furniture, Fixt & Equip Coord

Membership 2015-2016

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Susan Cheu  
Faculty Members (2) Alex Swanner  
  LIsa Markus  
 Classified Members (3) Diana Martinez  
Paul Buxton    
 Student Representative Chi Tran  

Invited Guests 2015-2016

Pam Gray-Director, Purchasing Services.
Coleen Lee-Wheat, Dean, Phys Ed & Athletics.
Moaty Fayek, Dean, Business & Computer System & Applied Techonologies.
Stacey Shears, Dean, DSP&S
Patrick Gannon, Director, Campus Center
Mary Sullivan, Director, Health Ed & Wellness  
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, Custodial Operations 
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
John Walton, Instructor
Deborah Shepley (Gensler)
Kristi Loui (Gensler)

Membership 2014-2015

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Alex Swanner  
  Lisa Markus  
 Classified Members (3) Diana Martinez  
Paul Buxton    
Vacant    
Student (1) Matthew Estolano  

Invited Guests 2012-2013

Invited Guests
Director, Campus Center 
Director, Campus Security/Police
Special Education Division
Health Service
Manager, Custodial Services

Membership 2011-2012

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
  John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2011-2012

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny DaSilva, Manager, Custodial Services

Membership 2010-2011

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
  John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2010-2011

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny Da Silva, Manager, Custodial Services

Membership 2009-2010

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
  John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2009-2010

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny Da Silva, Manager, Custodial Services

Membership 2008-2009

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair (1) Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Frank Nunez 5437
Administrator (1) Letha Jeanpierre 8976
Faculty Members (2) Phil Green  
  John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) Vacant  

Invited Guests 2008-2009

Lester Lyons, Associate Director, Plant Services
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Vacant, Director, Campus Security 
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Barbara Fink, Physical Sciences, Math and Engineering

Membership 2007-2008

Representatives from Constituent Groups Name Phone

Chair (1)

Donna Jones-Dulin 8209

District Representative (1)

Frank Nunez 5437

Administrator (1)

Letha Jeanpierre 8976
Faculty Members (2) Phil Green  
John Walton    

Alternate Faculty Member (1)

Marilyn Patton  
Classified Members (3) Berta Pace  
Larry Bloom 8978  
Annie Presler    
Student (1) Henry Chen  

Invited Guests 2007-2008

Lester Lyons, Associate Director, Plant Services
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Ben Rodriguez, Director, Campus Security 
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Terry Ellis, Social Science and Humanities Division
Back to Top