2021-2022 Membership

Frequency: Once each quarter and/or as needed
Time: 2:00 p.m. - 3:00 p.m.
Place: Meetings will be held via Zoom

Members

Representatives from Constituent Groups Name email
Chair (1) Director, College Operations Jennifer Mahato 

 mahatojennifer@fhda.edu

District (1)

Todd Nelson

 nelsontodd@fhda.edu

Faculty (3)

Bill Wishart

Andrew Stoddard

TBD

 wishartwilliam@fhda.edu

 stoddardandrew@fhda.edu

Classified (3) 

Tina Lockwood

TBD

 lockwoodtina@deanza.edu

dacspresident@deanza.edu 

Student (3) 

Anya Bergstorm

Charlaine Rusli Jo

Afizah Ghazali

anya2002b@gmail.com

charlaineruslijo@gmail.com

dasges@fhda.edu

dasgpresident@deanza.edu

dasgvicepresident@deanza.edu

dasgsecretary@deanza.edu

dasgsrs@deanza.edu

Administrator (3)

Jorge Rodriguez 

Moaty Fayek 

Michele LeBleu Burns

rodriguezjorge2@fhda.edu

fayekmoaty@fhda.edu 

lebleuburnsmichele@fhda.edu 

Invited Guests (Advisory Role)

Director, Campus Center

Patrick Gannon

gannonpatrick@deanza.edu

Chief of Police

Danny Acosta

acostadaniel@fhda.edu

Director, Health Services

Rosafel Nogra

nograrosafel@deanza.edu

DSS Representative

2020-2021 Membership

Meetings are once each quarter and as needed.

Members

Representatives from Constituent Groups Name email

Chair (1) Director, College Operations

Vice President, Administrative Services (acting chair)

 Jennifer Mahato (from 1/19/2021)


Pam Grey (until 1/18/2021)

 mahatojennifer@fhda.edu

 
greypam@deanza.edu

District (1) (Employee class not designated)

Anthony Caceres as of 2/1/2021
Jennifer Mahato (until 1/18/2021)

 caceresanthony@fhda.edu
mahatojennifer@fhda.edu

Faculty (3) Committee confirmed additional rep. at 9/29/2020 meeting. Taking total to 3 reps. 

Richard Hansen (winter 2021)
Tim Shively (fall 2020 & spring 2021)

Mary Sullivan

Eugene Rodriguez

hansenrichard@fhda.edu
shivelytim@fhda.edu

sullivanmary@deanza.edu

rodriguezeugene@deanza.edu

Classified (3) 

Tina Lockwood (CS confirmed 9/30/2020)

Sarah Wallace (CS confirmed 10/1/2020)

 Awaiting 3rd rep. 

lockwoodtina@deanza.edu

wallacesarah@deanza.edu 

dacspresident@deanza.edu

Student (3) Committee confirmed additional rep. at 9/29/2020 meeting. Taking total to 3 reps. 

Yuetong Zhang 

Matthew Holt (DASB confirmed 10/1/2020)

Zoe Vulpe (DASB confirmed 10/5/2020 as a temporary appointment/permanent rep. TBD) 

yuetong1031@gmail.com

matthew.louis.holt@gmail.com 


zoe.vulpe@gmail.com

dasbpresident@deanza.edu

dasbvicepresident@deanza.edu

dasbsecretary@deanza.edu

dasbsrs@deanza.edu

Administrator (3)

Jorge Rodriguez  (from 01/04/2021)

Manny DaSilva (until 12/20/2020)

Daniel Smith

Eric Mendoza

 rodriguezjorge2@fhda.edu

Retired

smithdaniel@deanza.edu 

mendozaeric@deanza.edu

Invited Guests (Advisory Role)
   
Director, Campus Center Patrick Gannon gannonpatrick@deanza.edu
Chief of Police Danny Acosta acostadaniel@fhda.edu
Director, Health Services Rosafel Nogra nograrosafel@deanza.edu
DSS Representative Cindy Lee leecindy@deanza.edu

2019-2020 Membership

Meetings are the 4th Tuesday of each quarter from 2:00 PM – 3:00 PM

Members

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair - Associate Vice President, College Operations Pam Grey 8209
District Representative Richard Roodbeen 5437
Faculty Representative Carol Cini  8305
Faculty Representative Mary Sullivan 8733
Classified Representative Marivic Burdick 5528
Classified Representative Diana Martinez 5446
Classified Representative    
DASB Representative  Casey Cosgrove/Steve Hoang  
Administrator Manny DaSilva 5536
Invited Guests    
Campus Center Director Patrick Gannon 8516
Chief of Police - FHDA Danny Acosta 7514
Dean, Creative Arts Daniel Smith 8315
Dean, Physical Education and Athletics Eric Mendoza 8402
Coordinator, Furniture, Fixtures & Equipment Tina Lockwood 8371
Coordinator, Health Services    
 DSS Representative    

2018-2019 Membership

Meetings are the 4th Tuesday of each quarter from 2:00 PM – 3:00 PM

Members

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair, Associate Vice President, College Operations Pam Grey 8209
District Representative -Associate Director, Facilities & Operations Richard Roodbeen 5437
Faculty Member Carol Cini 8305
Faculty Member Mary Sullivan 8733
Classified Senate Member TBD  
Classified Senate Member TBD  
Classified Senate Member TBD  
DASB Representative

Takuto Ueda

Alexander Reinhart/Alternate

 
Administrator Susan Cheu 8976

Invited Guests

   
Director, Campus Center Patrick Gannon 8516
DSPS Representative Marilyn Booye 8407
Director, Health Services Mary Sullivan 8733
Assistant Chief of Police Daniel Acosta 8919
Manager, College Operations Manny DaSilva 5536
Supervisor, Grounds Joe Cooke 8832

Membership 2017-2018

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Pam Grey 8209
District Representative (1)    
Associate Director, Facilities & Operations Jennifer Mahato 6178
College Representative (1)    
Administrator (1) Susan Cheu 8976
Faculty Members (2)    
Auto Tech, Faculty Bill Wishart 5381
Director, Health Ed & Wellness Mary Sullivan 8486
 Classified Members (3)    
Environmental Studies Tech Diana Martinez 5446
Biology Lab Tech Lidia Burlanescu 8525
Vacant TBD  
Student Representative    
Student DASB TBD  

Invited Guests 2017-2018

Patrick Gannon, Director, Campus Center
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, College Operations
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
Tina Lockwood, Furniture, Fixt & Equip Coord
Tim Shively, Faculty 

Membership 2016-2017

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Pam Grey 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Susan Cheu  8976
Faculty Members (2) Mary Sullivan  8486
Lisa Markus  8508
 Classified Members (3) Diana Martinez  5446
Vacant    
 Student Representative Chi Tran  

Invited Guests 2016-2017

Patrick Gannon, Director, Campus Center
Mary Sullivan, Director, Health Ed & Wellness
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, Custodial Operations
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
John Walton, Faculty
Alex Swanner, Librarian
Tina Lockwood, Furniture, Fixt & Equip Coord

Membership 2015-2016

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Susan Cheu  
Faculty Members (2) Alex Swanner  
LIsa Markus  
 Classified Members (3) Diana Martinez  
Paul Buxton    
 Student Representative Chi Tran  

Invited Guests 2015-2016

Pam Gray-Director, Purchasing Services.
Coleen Lee-Wheat, Dean, Phys Ed & Athletics.
Moaty Fayek, Dean, Business & Computer System & Applied Technologies.
Stacey Shears, Dean, DSP&S
Patrick Gannon, Director, Campus Center
Mary Sullivan, Director, Health Ed & Wellness  
Joe Cooke, Grounds Supervisor
Manny DaSilva, Manager, Custodial Operations 
Daniel Acosta, Assistant Chief of Police
John Walton, Instructor
Deborah Shepley (Gensler)
Kristi Loui (Gensler)

Membership 2014-2015

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Alex Swanner  
Lisa Markus  
 Classified Members (3) Diana Martinez  
Paul Buxton    
Vacant    
Student (1) Matthew Estolano  

Invited Guests 2012-2013

Invited Guests
Director, Campus Center 
Director, Campus Security/Police
Special Education Division
Health Service
Manager, Custodial Services

Membership 2011-2012

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2011-2012

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny DaSilva, Manager, Custodial Services

Membership 2010-2011

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2010-2011

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny Da Silva, Manager, Custodial Services

Membership 2009-2010

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Lester Lyons 5437
Administrator (1) Vacant  
Faculty Members (2) Tom Dolen  
John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) J. Sin  

Invited Guests 2009-2010

Invited Guests
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Jim McMahon, Director, Campus Security/Police
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Manny Da Silva, Manager, Custodial Services

Membership 2008-2009

Representatives from Constituent Groups Name Phone
Chair (1) Donna Jones-Dulin 8209
District Representative (1) Frank Nunez 5437
Administrator (1) Letha Jeanpierre 8976
Faculty Members (2) Phil Green  
John Walton  
 Classified Members (3) Vacant  
Larry Bloom 8978  
Vacant    
Student (1) Vacant  

Invited Guests 2008-2009

Lester Lyons, Associate Director, Plant Services
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Vacant, Director, Campus Security 
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Barbara Fink, Physical Sciences, Math and Engineering

Membership 2007-2008

Representatives from Constituent Groups Name Phone

Chair (1)

Donna Jones-Dulin 8209

District Representative (1)

Frank Nunez 5437

Administrator (1)

Letha Jeanpierre 8976
Faculty Members (2) Phil Green  
John Walton    

Alternate Faculty Member (1)

Marilyn Patton  
Classified Members (3) Berta Pace  
Larry Bloom 8978  
Annie Presler    
Student (1) Henry Chen  

Invited Guests 2007-2008

Lester Lyons, Associate Director, Plant Services
Patrick Gannon, Director, Campus Center 
Ben Rodriguez, Director, Campus Security 
John Butcher, Special Education Division
Mary Sullivan, Health Service
Terry Ellis, Social Science and Humanities Division
Back to Top